Peter Lynch je známý americký investor, který se proslavil především svým působením v čele fondu Fidelity Magellan.
První akcie si koupil během studia na střední škole. Šlo tenkrát o firmu Flying Tiger, nákladní aerolinie. Firma rostla především díky dopravě amerických vojáků do Vietnamu. Výdělek pomohl Lynchovi zaplatit si vysokoškolská studia na Wharton School. Akcie Flying Tiger byly jeho první ten bagger, což je nepřeložitelný výraz pro investici, která se zhodnotí mnohanásobně. Prý slovo zavedl sám Peter Lynch a dnes je v cambridgeském výkladovém slovníku angličtiny. V pouhých 46 letech odešel Lynch do penze, protože se chtěl věnovat rodině.
Úspěšně řídil fond Fidelity Magellan. Vždyť 1000 dolarů vložených v roce 1977, kdy se ujal jeho řízení přineslo v roce 1999 28 tisíc dolarů! Ve srovnání s Warrenem Buffettem to sice bylo o dva řády méně, ale přesto to stačilo v anketě o největšího investora století v roce 1999 na druhé místo, samozřejmě hned za Warrenem Buffettem.
Hodnota "jeho fondu" rostla v průměru o 29,9 % ročně. Z portfolia 20 miliónů dolarů udělal za třináct let 14 miliard! Dnes už ale Lynch nemá na starosti, kromě osobních, žádné investice. Nadále ale zůstal místopředsedou představenstva společnosti Fidelity Magellan&Research a pomáhá vzdělávat další generace investorů.
Jaká je strategie Petera Lynche?
Řídí se vlastním rozumem, ne náladou na trhu. Jeho heslem je: Investujte do toho, co znáte! Příležitost lze nejlépe objevit v oboru, kterému rozumíte. To jsem celý život dělal i já, i když se někdy nedařilo.
Řídí se vlastním rozumem, ne náladou na trhu. Jeho heslem je: Investujte do toho, co znáte! Příležitost lze nejlépe objevit v oboru, kterému rozumíte. To jsem celý život dělal i já, i když se někdy nedařilo.
Jaké jsou nejčastější chyby?
Častou chybou je hodnocení minulých trendů. Budoucnost nenajdete ve zpětném zrcátku, napsal ve svém bestselleru Beating the Street. Klíčem k úspěchu je průzkum mnoha firem. Kdo obrátí nejvíc kamenů vyhrává!
Před časem koupil Lynch podíl ve firmě SafeScript Pharmacies. Následovala ho řada drobných investorů. Počátkem roku 2003 měla tato firma tržní kapitalizaci 125 miliónů dolarů, ale o rok později zbankrotovala. "To, že něco koupím já neznamená, že to bude fungovat.", dodal tenkrát na svou omluvu. Ani investiční génius není neomylný.
Další text o PL najdete např. zde.
2 komentáře:
Působivý článek. Jen tak dál, jen tak dál. :-)
Michale díky, budu na tom pracovat :)
Navíc toto téma mi přijde býti více než zajímavé.
Okomentovat